Co patří do boxu na čištění
- hřbílko (nejlépe gumové)
- hrubší kartáč na hrubší nečistoty
- jemnější kartáč na dočištění
- háček na kopyta
- kvalitní šampon a kondicionér na hřívu a ocas
Co mám v boxu navíc já:
- zásobník gumiček
- kartáč „dlouhý chlup“, kterým perfektně odstraníte prach z koně
- kartáč, který neničí hřívu a ocas – ideálně Detangler
- mokré ubrousky na rychlé čištění genitálií a vemínek (zejména v zimě)
- nůžky, strojek na holení
- mastičku na koňské koutky
- ručníky
- mazání na kopyta (Mega-Tek + štěteček)
Kromě přípravků EQyss mám v příruční lékárničce
- přípravek na hnilobu kopyt
- klasický Aluminium sprej pro zasušení mokvavých ranek
- vazelínu s teploměrem
- kapky do očí
Čistit je vždycky lepší venku než uvnitř
Prach nedělá koňskému dýchacímu ústrojí ani trochu dobře. Proto je lepší čistit koně venku, pokud je to jen trochu možné. Pokud čistíte uvnitř boxu, dbejte na to, aby oblaka odstraněného prachu neskončila znovu na koňském těle nebo v nozdrách.
Nenechávejte vyčesanou hřívu, chlupy a případně gumičky v boxe, protože hrozí riziko, že by to kůň mohl nechtěně pozřít a mít z toho případné problémy!
Každodenní péče o kopyta
Začněte kopyty. Odstraňte nejhrubší špínu a pak vyškrabte střelkové rýhy. Odstraňte zaklíněné kamínky, zkontrolujte, zda se něco nezapíchlo do rohoviny. Omrkněte, zda podkova není uvolněná nebo zda se nevylamuje okraj kopyta. Pokud je kopyto příliš suché (zejména horká letní období), můžete dát po ježdění do kopyt na pár hodin náboje. Kůň vám za to bude vděčný. Kosmetické péči o kopyta věnujeme samostatný článek.
Čištění jako oblíbená část koňského dne – drbeme a kartáčujeme jako profík
Pokud je zima a nebo bláto a vy jste si do stáje přivedli „karbanátek“ nebo také „řízek v trojobalu“, bude nejprve třeba oškrábat nejodolnější vrstvu zaschlého bláta. Tady nám pomůže kovové hřbílko – nepoužijeme ho ale v žádném případě na citlivé části koňského těla – hlavu, břicho apod. Kovovým hřbílkem pracujeme opatrně, netlačíme. Nechceme koni ublížit, chceme jen omezit víření prachu a ušetřit trochu času.
Za běžného provozu si od samého začátku vystačíme se hřbílkem a kartáčem. Někteří ošetřovatelé používají namísto gumového hřbílka plastový kartáč s měkkými hroty, který rychle a efektivně vyčesává lehčí špínu. Je ale dražší než klasické hřbílko a rychleji se opotřebuje.
Pokud stojíte na pravé straně koně, vezměte do levé ruky hřbílko a do pravé ruky měkčí kartáč (na levé straně koně prohoďte nástroje). Začněte nahoře u krku. Čistěte koně dlouhými tahy kartáčem a nakonec otřete kartáč o hřeblo, aby byl zase čistý. Tak postupně vykartáčujte koně po celém těle. Srst musí být úplně hladká a lesklá.
Hříva, rousy a ocas
Pokud chcete, aby hříva, ocas a rousy vašeho koně rostly, byly zdravé a nezacuchávaly se, je třeba jim věnovat pozornost. Vyjměte slámu a případné bodláčí. Hřívu opatrně vyčešte. Vždy se začíná směrem od konečku nahoru, aby se zamezilo zbytečnému vytrhání hřívy. Dlouhou hřívu zapleťte. Výběru správného kartáče a způsobu správného pročesávání jsme věnovali samostatný článek. Snažte se ocas i hřívu česat co nejméně. Ocas také ručně proberte, odstraňte nečistoty. Pokud jsou v žíních uzlíky, opatrně je rukou rozpleťte. Hřívu ocas i rousy pravidelně myjte speciálním šamponem, nebo se alespoň zcela vyhněte levným chemickým výrobkům.
Hotovo. Kartáče i hřebla před uklizením dobře očistěte. Nezapomeňte, že po ježdění musíte koně ještě jednou vyhřebelcovat.
Péče o hřívu a ocas se v létě i zimě liší
Podívejte se, čím se liší balíčky EQyss pro zimní a letní hygienu.
všechny dvounožce i čtyřnožce zdraví
Verča